Her spor dalında olduğu gibi futbolda da seyirci olmazsa olmazdır. Kimse izlemedikten sonra rekabetin de, dolayısıyla oyunun kendisinin de bir anlamı kalmaz.

Oyun sahada oynansa da aslında en büyük çekişme tribünlerde yaşanır. Futboldaki asıl rekabet takımların taraftarları arasındadır. Pek çok insan için taraftarlık kavramı, ilk bakışta akla gelenlerden çok daha fazla şey ifade eder. Taraftarlık demek, iyi günde kötü günde takımını desteklemek, bazen cebindeki son parayla deplasman maçına bilet almak demektir.

İşte dünyanın en köklü ve tutkulu taraftar gruplarından birkaçı;

Borussia Dortmund

Borussia Dortmund v FC Bayern Muenchen - UEFA Champions League Final

En ateşli taraftar grupları denince maalesef akıllara önce olay çıkaran, başı belaya giren taraftar grupları geldiği için Borussia Dortmund taraftarları zaman zaman göz ardı edilebiliyor. Ancak Borussia Dortmund taraftarı tam olarak bir taraftar grubunun yapması gerekeni yapıyor; ne eksik, ne fazla. İyi günde ve kötü günde takımlarının yanında oluyorlar. 81 bin kişiyle Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın ise üçüncü büyük stadı Signal Iduna Park’ta maçlarını oynayan Borussia Dortmund, kapasite olarak Avrupa’nın üçüncü büyük stadına sahip olsa da, stadyum doluluk oranında Avrupa’nın zirvesinde yer alıyor. 81 bin kişilik stat, sezon ortalaması olarak her maç 80 bin Dortmund taraftarını tribüne çekiyor.

Liverpool

Liverpool-fans-outside-the-ground-before-the-game

Dünyadaki en iyi tribün atmosferi denince büyük çoğunluğun verdiği cevap aynı oluyor; Anfield… Dünyanın en ateşli taraftar gruplarından birine sahip olan Liverpool takımının evinde oynadığı maçlarda eşi benzeri olmayan bir atmosfer ortaya çıkıyor. Ortalama 44 bin taraftar karşısında oynanan Liverpool maçlarında, dünyanın belki de en meşhur futbol tezahüratı “You Will Never Walk Alone” hep bir ağızdan söyleniyor.

Barcelona

barcelona

Mes Que Un Club, yani Bir Kulüpten Daha Fazlası… Barcelona’nın bu sloganı, takımın taraftarları hakkında da önemli bir ipucu veriyor. Son düzenlemelerle 99 bin kişiye çıkarılan Camp Nou’nun sahibi Barcelona, her maçını ortalama 71 bin taraftar karşısında oynuyor. Katalan bölgesinin takımı olan Barcelona, bölge halkı için gerçekten de bir kulüpten daha fazlasını ifade ediyor. Büyük çoğunluğunu Katalan halkının oluşturduğu Barcelona’da, taraftarlık bir spor kulübünü desteklemekten çok daha fazlası oluyor.

Benzer Yazılar