Futbol yıldızları günümüzde sıradan bir oyuncudan çok daha fazla şey ifade ediyor. Futbolun endüstriyel anlamda gelişmesiyle birlikte yeşil sahanın yıldızlarını artık saha dışında da daha fazla görmeye başlıyoruz. Reklamlardan sinema filmlerine kadar pek çok farklı mecrada futbol yıldızlarına rastlayabiliyoruz.

Bu hafta sizler için dünyanın en iyi futbolcusu Pelé’den tutun, futbolundan çok oyunculuğuyla isim yapmış Vinnie Jones’a kadar sinema sektörüne adım atmış futbol yıldızlarını inceleyeceğiz.

PELE – ESCAPE TO VICTORY

960787-4369993e-7b20-11e3-8cdb-58f79d3137a3

Pek çok insana göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak kabul edilen Brezilyalı futbolcu Pelé, 1977’de görkemli futbol kariyerini sonlandırdıktan sonra 1981 yılında Escape to Victory isimli filmde rol aldı. Michael Caine, Sylvester Stallone, Max Von Sydow gibi isimlerin yanında Pelé, Bobby Moore, Osvaldo Ardiles gibi futbolcuların da yer aldığı filmde 2.Dünya Savaşı sırasında Alman kamplarında esir düşmüş müttefik birliklerine bağlı askerlerin mücadelesi anlatılıyor. Kamptan çıkmanın tek yolunun Almanları bir futbol maçında yenmenin olduğu filmde onbaşı Luiz Fernandez’i canlandıran Pelé, sadece varlığıyla bile Escape to Victory filmini unutulmazlar arasına soktu.

DAVID BECKHAM – GOAL

MW_1

Futbol yıldızlarının saha dışında da birer yıldız figürü haline gelmelerinde önemli rol oynayan David Beckham, kariyeri boyunca pek çok kez kamera karşısına geçti. Beckham’ı genellikle reklam filmlerinde, ya da magazin haberlerinde görsek de kendisi beyaz perdeyi de es geçmedi. Santiago Munez isimli gencin futbolun zirvesine çıkışını anlatan üç filmlik Goal serisinde Beckham da kendini oynadı. O dönem Real Madrid’de oynayan ve dünyanın en büyük yıldızlarından biri olan Beckham, Santiago Munez’in takım arkadaşı oldu. Goal serisi seyirci tarafından pek beğenilmese de Zidane, Beckham, Raul gibi gerçek futbol yıldızlarını beyaz perdeye aktararak futbol severlerin akıllarına kazındı.

ERIC CANTONA – LOOKING FOR ERIC

looking-for-eric-main-review

Gerek oynadığı dönemde, gerekse de sonrasında futbol dünyasının en kendine has figürlerinden biri olarak akıllara kazınan Fransız futbolcu Eric Cantona, futbolu bıraktıktan yıllar sonra ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach’un Looking For Eric filminde rol aldı. Cantona filmde Eric Bishop isimli orta yaşlı bir futbol fanatiğinin zor anlarında ona yardımcı olan hayali bir Eric Cantona figürünü canlandırdı. Cantona’nın kariyerinden en güzel anların yer aldığı film izleyiciden tam not aldı. Ayrıca Cantona’nın performansı da övgüyle karşılandı.

VINNIE JONES – SNATCH – LOCK, STOCK AND TWO SMOKING BARRELS, X-MEN: THE LAST STAND

vinnie

Listemizdeki son isim olan Vinnie Jones, hiçbir zaman büyük bir futbol yıldızı olamadı ancak futbol kariyerini noktaladıktan sonra futbolculuğunu dahi gölgede bırakan bir oyunculuk kariyeri yaptı. Futbolculuk yıllarında savunmada görev yapan ve sertliğiyle nam salan Jones, 1998 yılında futbolu bıraktı ve hemen ertesinde Guy Ritchie’nin Lock, Stock and Two Smoking Barrels filminde rol aldı. Futbolculuğuna paralel olarak beyaz perdede de sert adam rolleri oynayan Jones, kısa sürede oyunculuğa alıştı ve pek çok projede yer aldı. 2006 yılında X-Men: The Last Stand filminde Juggernaut karakterini canlandıran Jones, artık bir futbol yıldızından çok film yıldızı olarak görülüyor.

Benzer Yazılar