Futbol bir takım oyunudur ve başarıya giden yol 11 kişinin bir takım olarak hareket edebilmesinden geçer. Kalecisinden en ileride oynayan forvet oyuncusuna kadar her futbolcunun bir görevi vardır ve dişlilerden biri bile çalışmazsa tüm takım bundan etkilenir. Kulağa oldukça mekanik gelen bu düzenin içinde ise bir pozisyon vardır ki tek başına futbolu izleyebileceğiniz en yaratıcı sporlardan biri haline getirir.

Futbolun sihirbazları, 10 numaralardan bahsediyoruz tabii ki… Futbol tarihine baktığımızda gelmiş geçmiş en iyi oyuncuların çoğunlukla 10 numaralı formayı giydiğini görüyoruz. Bu durumun kökleri aslında futbolun profesyonel anlamda ilk oynanmaya başlandığı döneme dayanıyor. O dönemde futbolcular forma numarası olarak 1-11 arasında seçim yapmak zorundalar ve formalar futbolcuların sahadaki pozisyonlarına göre dağıtılıyor. Futbolun en popüler taktiklerinden 4-4-2’ye göre baktığımızda 1 numarayı kaleci, 2 ve 3 numaraları defansif bekler, 4 ve 5’i stoperler, 6 ve 8’i merkez orta sahalar, 11 ve 7’yi kanat oyuncuları, 9 ve 10’u ise forvet oyuncuları alıyor. 9 numara genellikle bitirici son adamın olurken 10 numara ise daha çok oyun kurucu görevi de üstlenen hücum oyuncularının oluyor. 1’den 99’a kadar forma numarası alınabilen günümüzde de bu alışkanlıkların pek değişmediğini görebiliyoruz.

BIRmZLv5

Durum böyle olunca önceleri zorunluluktan olsa da her zaman takımın yaratıcılık görevini üstlenen en yetenekli oyuncuların 10 numaralı formayı aldıklarını görüyoruz. Özellikle gelmiş geçmiş en iyi futbolcu tartışmasının her daim baş aktörleri olan Pele ve Maradona’nın da 10 numaralı formayı giymiş olması gelecek nesillere büyük bir ilham kaynağı oluyor. İşte geçmişten günümüze futbol hayatımızı renklendiren çok özel 10 numaralardan bazıları.

PELE

pele-1970

1940 yılında Brezilya’da dünyaya gelen Pele, resmi olmayan müsabakalar da dahil olmak üzere 1363 maçta 1281 gol atarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 3 kez Dünya Kupası kaldırma sevinci yaşayan Pele, tarihte bunu başarabilen tek futbolcu oldu. Milli formayla çıktığı 91 maçta 77 kez fileleri sarsan Pele, hala Brezilya tarihinin milli takımlardaki en golcü oyuncusu.

MARADONA

** ADVANCE FOR WEEKEND EDITONS, MAY 29-30 **  FILE - In this June 29, 1986 file photo, Diego Maradona of Argentina, is lifted up as he holds the World Cup trophy after Argentina defeated West Germany 3-2 in the World Cup soccer final in the Atzeca Stadium, in Mexico City. (Ap Photo/Carlo Fumagalli, File)

Gelmiş geçmiş en yetenekli futbolculardan biri, belki de en iyisi olarak gösterilen Diego Armando Maradona, 1960 yılında Arjantin’de dünyaya geldi. Kariyerinde iki kez transfer rekoru kıran Maradona önce rekor bir ücretle Barcelona’ya, sonra da Napoli’ye transfer oldu. Kariyerinin en parlak günlerini geçiren Maradona’nın anısına Napoli, 10 numaralı formayı emekliye ayırdı. Milli takımlarda da fırtına gibi esen Maradona, Arjantin’in 1986’daki Dünya Kupası zaferinin baş mimarı oldu.

ZIDANE

france-team-zinedine-zidane

Pele ve Maradona’dan sonra yakın geçmişin tanık olduğu en yetenekli 10 numara Zinedine Zidane, 1972 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Özellikle Juventus ve Real Madrid’de oynadığı dönemde oynadığı futbolla adını unutulmazlar arasına ekledi. Skora direk katkı yaptığı pozisyonların dışında topu her ayağına alışında futbol severleri büyüleyen Zidane, FIFA tarafından üç kez yılın futbolcusu seçildi. Fransa milli takımıyla 1998’de Dünya Kupası’nı kazanan Zidane, 2006 yılında bir kez daha ülkesini finale taşıyan isim oldu ancak uzatma dakikalarında futbol tarihinin kült sahnelerinden biri haline gelen tartışmada İtalyan futbolcu Materazzi’ye kafa atarak oyundan atıldı ve futbol hayatını sonlandırdı.

Benzer Yazılar