İster sokakta taştan kaleler arasında oynansın ister halı sahada, futbolun her anı heyecan ve rekabet dolu… Ancak öyle maçlar var ki, burada oluşan atmosferler başka hiçbir maça benzemiyor. Gerek futbolcular, gerekse tribündeki seyircilerin iliklerine kadar hissettikleri bu heyecanın sebebi, futbol coşkusunun en üst düzeyde yaşandığı yerler, yani derbiler…

Fans wave flags and light flares as police in riot gear stand guard during the Egyptian Premier League soccer match between Al-Ahly and Zamalek in Cairo June 29, 2011. REUTERS/Mohamed Abd El-Ghany (EGYPT - Tags: SPORT SOCCER)

Sözlük anlamı “Aynı şehrin iki takımının karşılaşması” olan derbi, günümüzde biraz değişmiş durumda. Elbette ki tarihten beri süregelen ve aralarında doğal bir rekabet olan aynı şehrin takımları arasındaki derbi ateşi tüm hızıyla yanmaya devam ediyor. Ancak günümüzde coğrafi yakınlıktan ziyade, sportif başarıların karşı karşıya getirdiği pek çok derbi de mevcut. Örneğin İngiltere’de Liverpool şehrinin takımları olan Liverpool – Everton maçı şehrin derbisi olurken, başarılarla dolu tarihleri sebebiyle ülke futbolunun en iyisi olmak için yıllarca karşı karşıya gelmiş Liverpool – Manchester United maçları da artık birer derbi olarak görülüyor. Coğrafi konumdan sportif başarıya, mezhep farklarından siyasi görüşlere kadar pek çok başlığı temel alan önemli derbilerden bazılarını sizler için derledik.

BOCA JUNIORS – RIVER PLATE

Boca-river-plate

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in takımları olan Boca Juniors ve River Plate arasındaki mücadele çoğunlukla futbol tarihinin en sıkı rekabeti olarak görülür. Aynı şehrin takımı olmaları dışında, Boca ve River’in arasındaki düşmanlığın kaynağı olarak iki takım taraftarının arasındaki ekonomik farklılıklar gösterilir. Günümüzde bu farklılıklar eskisi kadar keskin olmasa da Boca Juniors taraftarının kökeni işçi sınıfına, River Plate taraftarının kökeni ise gelir seviyesi daha yüksek olan üst sınıflara dayanır. Superclasico olarak da anılan derbinin temelinde halkın takımıyla zenginlerin takımının karşılaşması vardır.

GLASGOW RANGERS – CELTIC

4TH MAY 2010, Celtic v Rangers, SPL match at Celtic Park, Glasgow, Celtic and Rangers fans pre match, Rob Casey Photography.

İskoçya’nın Glasgow kentinin takımları olan Rangers ve Celtic arasında da aynı şehrin takımı olmanın getirdiği rekabetten çok daha fazlası vardır. Futbolun beşiği Britanya’nın ve dünyanın en büyük derbilerinden biri olan Rangers – Celtic mücadelesinin ilk karşılaşması 1890 yılında oynanmış ve o zamandan bu zamana heyecanını bir an olsun yitirmemiştir. Celtic takımı İskoçya’ya göç eden İrlanda kökenli Katolikler tarafından kurulmuştur, buna karşın Rangers taraftarı ise İskoç halkının çoğunluğunun mensubu olduğu Protestanlardır. İki kulüp taraftarı arasındaki bu mezhep ayrılığı rekabete de yansımış ve Rangers – Celtic mücadelesini dünyanın en sert geçen derbilerinden biri haline getirmiştir.

REAL MADRID – BARCELONA

el-clasico_opt

Real Madrid – Barcelona rekabeti aynı şehirden olmayan ancak yine de derbi olarak görülen mücadelelerin belki de en çekişmelisidir. İspanya’nın iki büyük şehri Madrid ve Barselona’yı temsil eden ekiplerin arasında, temelinde etnik ve siyasi farklılıkların yattığı uzun yıllara dayanan bir mücadele vardır. Bu mücadele özellikle 1936’da başlayan ve üç yıl süren İspanya İç Savaşı sonrası açığa çıkmıştır. Milliyetçiler ve cumhuriyetçiler arasında geçen iç savaş boyunca Madrid milliyetçi görüşlerin merkezi olurken, Barselona ise cumhuriyetçilerin merkezi olmuştur. Savaştan Madrid merkezli milliyetçi görüş galip çıksa da bu durum uzun yıllar sürecek ateşli bir rekabetin en önemli ateşleyicisi olmuştur.

Benzer Yazılar