Binlerce kişinin aynı amaç için buluştuğu, marşların birlikte söylendiği, acısıyla tatlısıyla zaferlerin ve mağlubiyetlerin birlikte yaşandığı stadyumlar, 7’den 70’e tüm futbol severlerin bir araya geldiği özel yerlerdir.

Her taraftar için kendi tuttuğu takımın stadyumu özeldir ve dünya üzerinde oradan daha güzel bir yer yoktur. Stadyumda yaşanan her bir sevinç veya üzüntü, unutulmaz birer anı olarak akıllarda yer eder. İlk gidilen maç da, ilk söylenen tezahürat da asla unutulmaz.

Dedik ya her stadyum özeldir, ancak bazı stadyumlar var ki eşsiz mimarileriyle birlikte sadece bir taraftar grubunu değil tüm futbolseverleri kendilerine hayran bırakıyorlar. İşte dünyanın en ilgi çekici ve kendi özgü stadyumlarından birkaçı…

Estadio Municipal de Braga

Eduardo_Souto_de_Moura_-_Braga_Stadium_02_(6010593292)

2004 yılında Portekiz’de düzenlenen UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası için inşa edilen Estadio Municipal de Braga, mimarisi ve özellikle konumuyla görenlerin bir daha unutamadığı bir yer. Taş ocağı olarak da anılan stadyum, 30 bin kişilik ve Portekiz’in Braga takımına ev sahipliği yapıyor. Monte do Castro taş ocağının yanına inşa edilen stadyum, lakabını ve mimari yapısını yine buradan alıyor. Bir tarafı taş ocağının kayalıklarına kurulan stadyumda sadece iki tribün bulunuyor. Kale arkalarından biri Monte do Castro taş ocağının kayalık yüzeyine oturtulmuşken, diğer tarafı ise Braga şehrine bakacak şekilde boş bırakılmış. 2002-2003 yılları arasında inşa edilen stadyum için bölgeden büyük miktarda taş çıkarılmış ve bu nedenle 2004 UEFA Avrupa Şampiyonası için yapılan stadyumlar arasında düşük kapasiteli olmasına rağmen en pahalılarından biri olmuş. Benzersiz mimarisiyle birlikte Estadio Municipal de Braga, günümüzün en ilginç stadyumlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Allianz Arena

maxresdefault (2)

Dünyanın en büyük ve köklü futbol kulüplerinden biri olan Alman devi Bayern Munich’in evi Allianz Arena, hem kapasitesi, hem de yüksek teknolojisiyle Avrupa’nın ve dünyanın en iyi stadyumları arasında gösteriliyor. 75 bin kapasiteli stat, Borussia Dortmund’un evi 80 bin kişilik Signal Iduna Park ‘tan sonra Almanya’nın ikinci, dünyanın ise en büyük statları arasında yer alıyor. Allianz Arena’yı diğer büyük kapasiteli stadyumlardan ayıran ise bünyesinde barındırdığı yüksek teknoloji. 2002 yılında yapımına başlanan ve üç yıl içerisinde tamamlanan stadyumun altında Avrupa’nın en büyük kapalı otoparkı bulunuyor. Stadyumu eşsiz kılan ise tamamen ışıklandırılabilen ve dünyada eşi benzeri olmayan dış yüzeyi. Bayern Munich maçları olduğunda stadyumun dışı kırmızı renge bürünürken milli maçlar olduğunda Almanya bayrağının renkleri olan siyah, kırmızı ve sarı renklerine bürünüyor. Stadyumdaki maça göre ışıklandırma her maç değiştirilebiliyor. 2006 yılında Almanya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nın oynandığı stadyumlardan biri olan Allianz Arena, 2012 yılında Bayern Munich ve Chelsea arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi final maçına da ev sahipliği yaptı.

Pekin Ulusal Stadyumu

pekin-olimpiyat-8

Dünyanın en kendine has görüntüsüne sahip, mimarisiyle göz kamaştıran stadyumlarından biri olan Pekin Ulusal Stadyumu, Çin Halk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen 2008 Yaz Olimpiyatları için inşa edildi. Stadyumun tasarımı, finale kalan 13 proje arasından seçilen İsviçreli firma Herzog & de Meuron tarafından yapıldı. Çin’in seramik kültüründen etkilenen firma, tasarımı bir kuş yuvasını andıracak şekilde yapmış, bu nedenle stadyumun resmi adı Pekin Ulusal Stadyumu olmasına rağmen tüm dünyada Kuş Yuvası adıyla anılmıştır. Normalde 80 bin olan stadyum kapasitesi, Pekin Olimpiyatları sırasında 92 bine çıkarılmıştır. 2008 Yaz Olimpiyatları’na başarıyla ev sahipliği yapan Kuş Yuvası’nda, sonraki yıllarda atletizmden futbola kadar pek çok dalda müsabaka oynandı. Özel mimarisiyle dünyanın en güzel stadyumlarından biri olan Kuş Yuvası, şimdilerde Çin Futbol Milli Takımı’nın maçlarına ev sahipliği yapıyor ve yaklaşmakta olan 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na da ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Benzer Yazılar